fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

4. marec 2022

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu pod článkom.

Pokračujúca vojna na Ukrajine vyvolala vlnu solidarity Slovenska, Európskej únie a vlastne celého sveta. Všetci vnímame hrdinstvo Ukrajincov a Ukrajiniek, ktorí neváhajú nasadiť svoje životy v boji proti agresorovi, čo útočí na civilné ciele, obytné štvrte a nemocnice. Situácia sa aj vďaka tejto obrovskej dávke odvahy vôbec nevyvíja tak, ako by si Putin predstavoval.

Progresívne Slovensko usporiadalo humanitárnu zbierku, podpredseda PS a EP Michal Šimečka s našimi europoslancami pracoval na uznaní Ukrajiny ako kandidátskej zeme a naša predsedníčka Irena Bihariová napísala o tom, ako vojna dokáže odhaliť skutočné charaktery ľudí.

V sobotu ráno sme zverejnili informáciu o zbierke materiálnej pomoci pre ľudí utekajúcich pred vojnou. Nesmierne ste nás potešili, keď ste naše kapacity naplnili už v priebehu prvých hodín a my sme zbierku museli predčasne ukončiť. Vaša ochota pomôcť pokračovala, mnohí a mnohé z vás prišli v nedeľu vytriediť stovky tašiek plných umelého mlieka, detskej výživy, jedla a hygienických potrieb. Našli sme v nich aj množstvo hračiek, farbičiek a omaľovánok, ktoré deťom na hraniciach aspoň trošku pomôžu prečkať situáciu. Jeden celý kontajner sme naplnili dekami, spacími vakmi a plienkami. 

Časť týchto vecí sme už v pondelok viezli do tábora v Humennom, niečo aj priamo na hranice. Časť pošle špedičná firma na Ukrajinu, kde už vypukla humanitárna kríza. Na hraniciach boli aj náš poslanec Tomáš Valášek a členka vedenia Simona Petrík.  Videli množstvo žien a detí, ktoré napriek hroznej situácii a strachu prejavujú obrovskú dávku odvahy a sily. V azylovom centre sme naplnili sklady a porozprávali sa so šéfkou tábora, ktorá očakáva ďalšiu vlnu utečencov a utečenkýň v najbližších dňoch. Absurdné lži o migrantoch z Afriky, šírené posluhovačmi Putina odmietame a považujeme za odporné zneužívanie ľudskej tragédie.

Hranice vo štvrtok navštívil aj podpredseda EP a PS Michal Šimečka s členkou predsedníctva Luciou Plavákovou. Hovorili s predstaviteľkami migračného úradu, pozrieť sa boli aj do stanového mestečka, ktoré dokázali postaviť hasiči za jeden deň.

Chceme ešte raz poďakovať všetkým, čo prispeli do našej či inej zbierky, finančne, alebo iným spôsobom. Vedzte, že Ukrajinci a Ukrajinky na našich hraniciach aj za nimi cítia solidaritu Slovenska. Musíme im ukázať, že ich v ťažkej chvíli neopustíme a pomôžeme im.

Podpredseda EP a PS Michal Šimečka sa tento týždeň v Európskom parlamente spoločne s europoslancami Martinom HojsíkomMichalom Wiezikom venovali téme Ukrajiny v EÚ. Najmä Michal zo svojej pozície podpredsedu presviedčal kolegov a kolegyne v EP, že Ukrajina teraz najviac potrebuje našu podporu a perspektívu členstva v spoločenstve. Okrem vojenskej a humanitárnej pomoci im musíme dať nádej na lepšiu budúcnosť. 

A skutočne sa to podarilo! Európsky parlament schválil uznesenie, v ktorom odporúča uznanie Ukrajiny za kandidátsku krajinu, a to veľkou väčšinou – za hlasovalo 637 zo 705 poslancov a poslankýň.

Martin zase informoval o ukrajinskej strane Sluga Narodu (Слуга Народу), ktorej spoluzakladateľom je aj ukrajinský prezident Zelensky. Tá sa stala najnovším členom ALDE – Aliancie liberálov a demokratov Európy, kam patrí aj Progresívne Slovensko. Odteraz sme teda partnerské strany, spolupracujúce na úrovni Európy. Veľmi sa z tohto prírastku do liberálnej rodiny tešíme!

Naša predsedníčka Irena Bihariová napísala o hrdinoch a hrdinkách vojny, o ktorých sa veľmi nehovorí. Sú nimi novinári a novinárky, pracujúci v nebezpečnom teréne, nasadzujúci vlastné životy, aby svetu priniesli pravdivé informácie, fotky a videá, svedectvá ľudí priamo na mieste. Sú to oni a ony, kto svetu ukáže zverstvá páchané na území Ukrajiny, zdokumentujú útoky na civilné ciele aj hrdinstvo ukrajinských občanov a občianok. Ukážu, že to, čo zaplatená ruská propaganda šíri z pohodlia domova, sú bohapusté lži. Irena im preto poďakovala za obetavú prácu a zdôraznila, že presne týchto hrdinov a hrdinky si budeme pamätať.

Irena napísala aj o tom, že vojna odhaľuje charaktery ľudí – sústredila sa na to dobré, čo sa ukazuje, že v Slovákoch a Slovenkách je. Situáciu ilustrovala na príbehu svojho brata, ktorý hneď ako sa o vojne dozvedel, išiel zisťovať, koho by mohol u seba ubytovať. Píše o našej zbierke, o vašej ochote pomôcť a ukrojiť si z vlastného pohodlia, pokiaľ to pomôže mužom a ženám bojujúcim o slobodu svojej zeme. Hovorila aj o tých z vás, čo sa postavia dezinformáciám, ktoré Putinov režim šíri v snahe podkopať európsku jednotu a podporu Ukrajine. Všetkým poďakovala za ich vytrvalosť. 

Europoslanec Martin Hojsík vyzýva, aby sme čo najskôr začali pracovať na odpojení sa od plynu z Ruska. Slovensko je na ňom závislé a Putin ním financuje zabíjanie ľudí na Ukrajine. Podľa Martina je čas prejsť na slobodnú a zelenú energiu.  

Poslanec NR SR Tomáš Valášek, odborník na bezpečnosť a bývalý veľvyslanec pri NATO v Rozhovoroch ZKH vysvetlil, aké sú možné scenáre vývoja situácie na Ukrajine a ich možných dopadoch na Slovensko. Zhodnotil doterajšie kroky vlády aj pripravenosť obranných síl nášho štátu.

Člen PS Michal Sabo usporiadal livestream so psychologičkou Luciou Košťálovou o zvládaní úzkostí a starostlivosti o psychické zdravie seba a druhých v stresových situáciách, akou je prebiehajúca vojna.

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť