fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

5. december 2021

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu pod článkom.

Hlasovanie o 500-eurových poukážkach, hoaxy z dielne poslanca Blahu, či nezaočkovaný Pellegrini vyzývajúci na očkovanie. Aj toto sú situácie, v ktorých sa Slovensko tento týždeň ocitlo.

My sme tento týždeň spustili výzvu na podporu povinného očkovania, privítali v našich radoch nových členov a členky a v parlamente predložili viaceré naše návrhy.

Ministerstvo zdravotníctva spustilo bodovací systém, rozhodujúci o tom, či pacienta/ku napoja na pľúcnu ventiláciu. Ak má veľa bodov, má smolu, nebude miesto. Vypĺňajú sa najhoršie predpovede, zdravotný personál melie z posledného a “lockdown“ zráža vybrané sektory na kolená, pričom sa úplne míňa účinku.

Povinné očkovanie pre všetkých dospelých, s výnimkou tých, ktorí očkovaní byť nemôžu zo zdravotných dôvodov, je jediným riešením. Volá po ňom odborná obec, vyzývajú naň lekári a lekárky, čoraz viac krajín hovorí o jeho zavedení. Naša výzva zapovinneockovanie.sk má za cieľ ukázať kompetentným, že Slovensko má záujem o tento krok. Pridajte aj vy svoj podpis a podeľte sa s nami o vaše skúsenosti s lockdownom a zvládaním pandémie. Zachrániť môžeme ešte množstvo životov!

Spolu s návrhom na zavedenie povinného očkovania sme predstavili plán odškodnenia podnikateľov a podnikateliek postihnutých lockdownom, ktorý vypracoval náš podpredseda Michal Truban. Vláda odškodnenie sľubuje celé mesiace, teraz prišla s nezmyselnými 500 € poukážkami, ktoré neriešia ani očkovanie, ani situáciu zasiahnutého podnikateľského sektoru. Náš návrh je adresný a neukladá nezmyselné podmienky, nárok na pomoc by mal každý, kto musel prevádzku zatvoriť či obmedziť a tržby mu klesli o 20 % a viac. Bližšie informácie sa dozviete z tlačovej besedy.

Naše rady najnovšie rozšíria noví členovia a členky, posilníme nielen v Európskom parlamente, odkiaľ sa pridáva europoslanec Michal Wiezik či environmentalistka Tamara Stohlová, ale aj v komunálnej politike či iných sférach, pridáva sa k nám aj odborník na dopravu Martin Pekár. Prichádzajú k nám kvalifikovaní a úspešní ľudia, odborníci a odborníčky na zelené témy, pričom skúsenosti so spoluprácou s viacerými z nich už máme a nevidíme dôvod, prečo nespájať sily, keď sú naše hodnoty a pracovný zápal na rovnakej úrovni.

Na piatkovej tlačovke sa zúčastnili niektorí z nich, iní nemohli kvôli pandemickej situácií. Celkovo sa k nám pridáva viac ako 30 ľudí, naše aktivity sa tak rozšíria na ďalšie oblasti a mená, o všetkom vás samozrejme budeme informovať. Vítame nových členov a členky a tešíme sa na spoluprácu!

Na túto schôdzu parlamentu sme predložili viacero návrhov zákonov. Niektoré sme predstavili už dávnejšie - napríklad zákon o dekriminalizácii marihuany, tento týždeň sme mali tlačovku ku ďalším – zákone na ochranu obetí sexuálneho násilia a ku právnej úprave vedúcej ku väčšej dôchodkovej spravodlivosti. Žiadny z týchto návrhov neprešiel, navyše ani náš Ondrej Prostredník neuspel v kandidatúre na detského ombudsmana. Koalícia sa opäť pozerala jedine na stranícke tričká a nie na to, čo dokáže Slovensku pomôcť viac, ako ich neustále hádky. Vládni poslanci a poslankyne by mohli hlasovať za naše návrhy tak isto, ako náš Tomáš Valášek podporuje niektoré ich, obzvlášť ak sú naše návrhy cielené na konkrétne problémy ľudí. Ideme ďalej, nevzdávame sa.

Parlamentná rozprava najmä pri zákone o sexuálnom násilí skutočne prerazila dno. Hulvátske vyjadrenia fašistov a ďalších ochrancov tradičnej rodiny, podporené milovníkom žien a na hanbu Slovenska aj predsedom parlamentu Borisom Kollárom, urážky a znevažovanie obetí sexuálneho násilia, doplnené (asi) vtipom o znásilnení. Krátky zostrih si môžete pozrieť aj tu. Aj toto je bohužiaľ obraz úrovne našej Národnej rady, ktorá rozhoduje o životoch nás všetkých.

Europoslanec a podpredseda Martin Hojsík je podľa Euroactivu jedenástym najaktívnejším spomedzi všetkých 705 europoslancov/kýň. Na desiatom mieste sa dokonca umiestnil Michal Wiezik – naša nová posila. Podarilo sa im to vďaka množstvu vystúpení, pozmeňujúcich návrhov a spolupráci s rôznymi spojencami. V slovenskej delegácií svojou aktivitou skutočne vynikajú. Gratulujeme!

Členka predsedníctva Lucia Plaváková získala nomináciu na Ceny Inakosti. Ide o Cenu za pozitívne zviditeľnenie, vďaka jej pravidelnému a prehľadnému informovaniu o protipandemických opatreniach a očkovaní. Prinášala overené skutočnosti a podávala ich verejnosti ľudskou rečou. Lucii takisto gratulujeme!

V rámci kampane #16dni naša Feministická platforma (PSF) prináša posty a osvetu o rodovo-podmienenom násilí a systémových problémoch. Priniesli témy ako život transrodových ľudí, cyklus a fázy násilia a s aktivistom Michalom Sabom sa pýtajú žien, aké prostredie a postupy očakávajú od pôrodníckej starostlivosti na Slovensku. 

Michal Šimečka poďakoval všetkým našim členom a členkám, ktorí/é naďalej pomáhajú zdravotníckemu personálu a ukazujú im, že si ich prácu vážime a stojíme za nimi.

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť