fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

6. február 2022

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu pod článkom.

Uplynulé dni sa niesli v znamení začínajúcej zimnej olympiády v Pekingu, ktorá so sebou prináša množstvo kontroverzií. Menšiu kontroverziu sa tiež pokúsil vyrobiť minister financií Igor Matovič z nedorozumenia okolo prejavu prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorý písala pani Jana Kobzová, manželka nášho poslanca Tomáša Valáška.

Michal Šimečka tento týždeň dostal v EP  agendu, ktorú bude ako podpredseda zastávať, Tomáš Valášek predložil zákon vymedzujúci kompetencie Generálnej prokuratúry v zahraničnej politike a Irena Bihariová poskytla profilový rozhovor TASR TV.

Náš podpredseda a europoslanec Michal Šimečka sa nedávno stal podpredsedom Európskeho parlamentu. Začiatkom týždňa sa s predsedníčkou EP Robertou Metsolou dohodli na agende, ktorú bude ako podpredseda zastávať – sú nimi ochrana demokracie a ľudských práv, rodová rovnosť a výskumná činnosť europarlamentu.

O jednotlivých agendách viac napísal sám Michal, zdôraznil však, že ide o témy, ktorým sa dlhodobo venuje a má k nim blízko on a aj celé Progresívne Slovensko. Vyzdvihol náš Ženský balík, hovoril tiež o potrebe riešenia zhoršujúcej sa pozície demokracie u našich susedov v Poľsku a Maďarsku. Pri téme vedy a výskumu poukázal na prácu ďalšieho Slováka úspešného na európskej úrovni – profesora Vladimíra Šuchu.

Michalovi s týmito agendami držíme palce a veríme, že jeho práca a úspechy budú rezonovať aj na Slovensku.

Do parlamentu náš poslanec Tomáš Valášek tento týždeň predložil zákon, ktorý jasne vymedzuje kompetencie Generálnej prokuratúry v oblasti zahraničnej politiky. Zákon, ktorý predkladáme, Generálnej prokuratúre okrem iného ukladá povinnosť konzultovať všetky zahraničné aktivity nad rámec svojich kompetencií s Ministerstvom zahraničných vecí SR.

Našou snahou je predísť situáciám, aká nastala v januári tohto roku, kedy Maroš Žilinka svojou cestou do Moskvy na pozvanie človeka na sankčnom zozname EÚ spochybnil jasnú líniu našej zahraničnej politiky. Generálny prokurátor nie je samostatná jednotka a ak chce zastávať úrad v mene Slovenskej republiky, musí svoje kroky v zahraničí koordinovať s kompetentnými.

Naša predsedníčka Irena Bihariová tento týždeň poskytla profilový rozhovor TASR.tv, kde okrem iného vyjadrila náš postoj ku obrannej dohode s USA, konfliktu na Ukrajine či možnému umiestneniu vojakov a vojačiek NATO na Slovensku. Irena zdôraznila svoj pacifizmus, no dodala, že obranu mieru si nemôžeme zamieňať s ľahostajnosťou. Nesmieme si tiež zakrývať oči pred bezprostrednou hrozbou pre krajinu, plynúcou z možnej vojny u našich susedov, a práve v takomto momente by sme mali privítať, že sme súčasťou Aliancie poskytujúcej potrebnú ochranu.

S moderátorom prebrali tiež situáciu s omikronom a skutočnosť, že Slovensko prepáslo príležitosť zavedenia povinného očkovania. V kontexte reforiem Irena vysvetlila, že náš poslanec Tomáš Valášek síce podporil reformu nemocníc a národných parkov, neznamená to však, že vláda môže s jeho hlasom počítať automaticky. Celý rozhovor nájdete tu.

Europoslanec a podpredseda PS Martin Hojsík vysvetlil, prečo je problém, že Európska komisia zaradila fosílne plyny a jadro medzi tzv. prechodné zdroje energií v taxonómií zelených investícií.

Poslanec NR SR Tomáš Valášek vysvetlil, že zákon o vysokých školách neplánuje podporiť v takej podobe, v akej ho predložila vláda. Vyzdvihol viaceré pozitívne aspekty reformy, no poukázal aj na tie problematické.

Členka vedenia PS Simona Petrík vo videu priblížila, ako je to s prvým a druhým dôchodkovým pilierom a ich rôznymi fondami. V PS chceme túto tému vysvetľovať aj naďalej, aby ľudia svoje úspory dokázali zhodnotiť lepšie.

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny júl

31. júl 2022

Zmení prelomenie Roe v. Wade svet pre ženy?

Lucia Plaváková, Simona Petrík, Beáta Jurík

História interrupcií na Slovensku a vývoj pokusov o ich sprísnenie

Simona Petrík

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť