fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

7. novembra 2021

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu pod článkom.

Prvý novembrový týždeň Slovensko žilo rekordnými číslami nakazených, ktoré vláda úplne ignoruje. Počet čiernych okresov stúpa závratným tempom, záujem o očkovanie podobným tempom klesá, debakel s lotériou skončil a s ním aj akékoľvek pokusy o očkovaciu kampaň. My sme ani tento týždeň nezaháľali – vyčíslili sme, koľko nás môžu stáť kroky Borisa Kollára, naša predsedníčka Irena Bihariová upozornila, čo sa tu opäť deje (a nedeje, ale malo by sa) okolo pandémie a predložili sme do parlamentu tri nové zákony.

V stredu sme usporiadali tlačovku, kde sme vyčíslili, koľko môže Slovensko stáť odmietnutie optimalizácie siete nemocníc. V prípade, že Boris Kollár bude naďalej blokovať reformu zdravotníctva, Slovensko môže prísť o 815 miliónov eur. Tomáš Valášek na tlačovej konferencií upozornil, že predseda parlamentu si na tejto téme opäť len robí kampaň, pritom je reforma jasne napísaná v Pláne obnovy, ktorý Európska komisia schválila a poskytne nám naň financie. To sa však nestane v prípade, že sa tento “koaličný partner“ opäť raz zahrá na opozíciu a zablokuje reformu po reforme. Nejde len o zdravotníctvo, hovoríme aj o národných parkoch či súdnej mape. Tomáš Valášek vyzval vládu, aby konečne začala niečo robiť, vymedzila sa voči Kollárovým nezmyslom a zabezpečila, aby sa peniaze z Plánu obnovy na Slovensko dostali.

On sám sa viackrát stretol s jedným z autorov reformy nemocníc, Oskarom Dvořákom, aby urobil zodpovedné rozhodnutie. Už dávnejšie avizoval, že má v pláne reformu nemocníc v prvom čítaní podporiť, pretože vníma potrebu kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Určite sú tam čiastkové výhrady, celkovo ale reforma ide dobrým smerom a je nevyhnutná, pričom práve od jeho hlasu môže závisieť jej prijatie.

Ako opäť vidíme pribúdajúce čísla hospitalizovaných a bohužiaľ aj mŕtvych, prichádza strach, čo zase slovenská vláda vymyslí. Zatiaľ to však vyzerá, že na boj s pandémiou aj očkovaciu kampaň úplne rezignovala. Naša predsedníčka Irena Bihariová popísala fatálne zlyhanie kompetentných, vidíme, že opäť robili jednu chybu za druhou, niektoré dokonca opakovane. Reflektovala uplynulý rok a nebezpečné kroky Igora Matoviča a Borisa Kollára, ale tiež správanie sa opozície, ktorá protivakcinačné nálady aktívne podporuje.

Kriticky sa pozrela aj do vlastných radov a zamerala sa na kroky Progresívneho Slovenska. Ako mimoparlamentná strana nemáme páky na to, aby sme vedeli ovplyvniť dôležité rozhodovanie v krajine, ale urobili sme maximum preto, aby sme sa vyhli scenáru druhej vlny koronavírusu. Naša dlhodobá kampaň aj manifest Za očkované Slovensko, návrh zákona, ktorý by umožnil voľno a odmenu po očkovaní (ktorý parlament odmietol), naše návrhy ako riešiť zhoršujúcu sa situáciu, ale aj skutočnosť, že spomedzi našich voličov a voličiek je 98% zaočkovaných. Toto všetko dokazuje, že sme situáciu nepodcenili a aktívne sa snažili pomôcť. Vláda však naše kroky, riešenia aj návrhy odmietala a rozhodla sa, že Slovensko nechá chorobou premoriť. Ostáva už len jedna otázka – na koho zvalí vinu Matovič tentokrát?

Na novembrovú schôdzu parlamentu sme predložili 3 nové zákony, ktoré majú aktualizovať slovenskú legislatívu tak, aby reflektovala reálny život v krajine. Ide o novelu, ktorá by redefinovala znásilnenie, ktorým by bol každý sexuálny styk či iná sexuálna aktivita bez súhlasu všetkých účastných strán. Pridať chceme tiež skutočnosť, že obeťou sexuálneho násilia môže byť aj iná osoba ako žena, čo súčasná právna úprava nevníma.

Prichádzame tiež s návrhom na dosiahnutie väčšej dôchodkovej spravodlivosti. Prinášame možnosť zdieľania dôchodkového zabezpečenia medzi osobami, ktoré spolu vychovávajú deti. Navrhujeme aj kompenzáciu výpadkov pri dôchodkových odvodoch pre osoby na materskej a rodičovskej dovolenke. Oba tieto zákony predstavíme v priebehu týždňa, posledným návrhom je avizovaný zákon o dekriminalizácii marihuany. Tejto téme sme sa opakovane venovali, vaše najčastejšie otázky sme vysvetlili na našich sociálnych sieťach.

Europoslanec Martin Hojsík upozornil na to, akým nebezpečným smerom sa uberá ochrana našej prírody pod taktovkou Ministerstva životného prostredia.

Poslanec Tomáš Valášek hlasoval za odvolanie Milana Krajniaka a vysvetlil aj, prečo tak urobil.

Členka vedenia Lucia Plaváková zverejnila príbehy slovenských žien a ich skúseností s pôrodnou starostlivosťou na Slovensku, ktoré ste nám poslali v rámci petície Toto vám neprejde!. 

Europoslanec a podpredseda strany Michal Šimečka poskytol rozhovor portálu Aktuality.sk. Hovoril o ambíciách strany, nadchádzajúcich krajských a regionálnych voľbách a ďalších témach.

Členky PS Lucia Plaváková, Simona Petrík a Dana Kleinert sa zúčastnili akcie vysádzania stromčekov v Horskom parku v Bratislave.

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť