fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

8. apríl 2022

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu pod článkom.

Svetom otriasli zábery zverstiev, ktoré ruskí vojaci napáchali v Buči a pravdepodobne aj v ďalších ukrajinských oblastiach. Slovensko sa tento týždeň zviditeľnilo nielen Sulíkovými výrokmi o rubľoch za plyn, ale tiež právoplatným odsúdením fašistického poslanca Kotlebu.

My sme tento týždeň objasnili, prečo sú reči ministra hospodárstva o platení v rubľoch neakceptovateľné. Priblížili sme rozhodnutie EK vo veci toku európskych peňazí Orbánovmu Maďarsku a tiež vyzvali Generálnu prokuratúru, aby začala konať vo veci rozpustenia ĽSNS.

Europoslanec a podpredseda PS Martin Hojsík priblížil absurdnosť výrokov ministra hospodárstva o tom, že je ochotný platiť Putinovmu režimu za ropu a plyn v rubľoch. Je to nielen v rozpore s uzatvorenými zmluvami, navyše v čase keď sa celá Európa spája v snahách odstrihnúť sa od ruských fosílnych palív. Aj Európsky parlament, vrátane našich europoslancov, vo štvrtok odhlasoval ich embargo. Martin vysvetlil, že je to práve Sulík, kto by mal hľadať riešenia ako sa od ropy a plynu odpojiť, on však namiesto toho ustupuje vojnovému zločincovi, nahráva kremeľskej propagande a bezradne sa vykrúca. Pokiaľ riešenie nevie a nechce hľadať, mal by miesto prenechať kompetentnejšiemu človeku.

Náš poslanec NR SR Tomáš Valášek na výroky reagoval skôr z ekonomického hľadiska. Čo sa týka energetickej bezpečnosti, ide o úplnú hlúposť. Namiesto ustupovania Putinovi by sme mali hľadať riešenia, ako sa závislosti na Rusku zbaviť, pretože je to nespoľahlivý dodávateľ, ktorý nám už plyn v minulosti dvakrát zastavil. Slovensko je na ruskom zozname nepriateľov a nič mu nebráni svojvoľne znížiť dodávky ropy a plynu tak, ako v roku 2006 a 2009. Sulík týmto zlyhal na plnej čiare a v podriaďovaní sa diktátorovi predbehol ešte aj Orbána. 

Podpredseda EP a PS Michal Šimečka privítal rozhodnutie Európskej komisie proti maďarskému režimu, ktorý porušuje pravidlá právneho štátu. Vysvetlil, že Komisia spustí mechanizmus na ochranu európskych peňazí, ktorý zastaví eurofondy tečúce Orbánovi. O peniaze by nemali prísť maďarské samosprávy či mimovládky, občania a občianky EÚ však prestanú platiť propagandu a porušovanie ľudských práv pod taktovkou Viktora Orbána. 

Michal sa v nedeľu zúčastnil rozhovoru v relácii Na telo s Michalom Kovačičom. Poslancovi za Smer Kérymu, ktorý je mimochodom predseda zahraničného výboru NR SR vysvetľoval, že Rusko naozaj nie je náš priateľ a okrem vojny na Ukrajine vedie aj hybridnú vojnu proti Slovensku. Hovoril o diplomacii a mierových rokovaniach, reč prišla aj na zlyhania ministra Mikulca pri riešení krízovej situácie. Celú diskusiu si môžete pozrieť tu.

Naša predsedníčka Irena Bihariová a člen predsedníctva a kancelár Branislav Vančo napísali o odsúdení Kotlebu v kauze šekov. Právoplatným rozsudkom stratil mandát poslanca a dostal podmienku na 6 mesiacov. Slovenská justícia podľa Ireny konečne uznala, že používanie nacistických symbolov je mimoriadne nebezpečné. Kotleba podkopáva demokratické princípy a ĽSNS, ktorej je predsedom, takisto šíri fašistickú ideológiu. Nie je to pritom prvýkrát, čo bol niektorý z členov strany odsúdený za extrémistické trestné činy. Braňo, náš odborník na justíciu preto vyzval generálneho prokurátora, aby podal podnet na rozpustenie ĽSNS.

Fašisti si medzičasom vytvorili záložnú stranu Republika, odkiaľ pokračujú v šírení dezinformácií, ruskej propagandy a nenávisti. Robia to pod pláštikom umiernenosti, sú to však tí istí neonacisti, ktorí pred rokmi po Slovensku pateticky pochodovali v uniformách Hlinkovej gardy.

Členka predsedníctva PS Lucia Plaváková upozornila na ohrozovanie mladých LGBTI ľudí škodlivou prednáškou o homosexualite, ktorá sa odohrala na hodine náboženstva Gymnázia Ľ. Štúra v Trenčíne. Škola sa od nebezpečných názorov už dištancovala. 

Člen predsedníctva Ondrej Prostredník o stigmatizujúcej a urážlivej výučbe náboženstva napísal blog. Vysvetlil v ňom, že prípad trenčianskeho gymnázia bohužiaľ nie je ojedinelý, no je správne, že sa študenti a študentky ozvali. 

Členka vedenia Simona Petrík spoločne s členkou predsedníctva Luciou Plavákovou pracujú na návrhu zákona o príspevku na predprimárne vzdelávanie dieťaťa až do výšky 350 eur. O zákone budú podrobnejšie informovať, ide totiž o praktické riešenie pre slovenské, ale aj ukrajinské rodiny s deťmi.  

Europoslanec a člen PS Michal Wiezik vo videu priblížil závery tretej správy Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC). Podľa nich máme už len tri roky na zmenu kurzu, zníženie emisií, obnovu ekosystémov a zvýšenie energetickej efektívnosti. 

Člen PS Michal Sabo napísal o Slavěne Vorobelovej, ktorá v parlamente nahradí Mariána Kotlebu po tom, čo bol právoplatne odsúdený za prejavy sympatií k neonacizmu. Vorobelová je známa svojimi dezinformačnými platformami a šírením bezbrehej ruskej propagandy. 

Členka PS Tamara Stohlová sa zúčastnila už tretieho rokovania pracovnej skupiny pre ochranu zvierat v súvislosti s petíciou za reguláciu zábavnej pyrotechniky. O priebehu rokovaní informuje vo videu.  

Podpredseda PS Michal Truban vysvetlil, že protikorupčnú zmenu v SIS môže urobiť Eduard Heger, a to okamžite. SIS je predsedovi vlády podriadená a za jej aktivity priamo zodpovedá, napriek tomu inštitúcia ostáva v rukách Sme Rodina a Borisa Kollára. 

Naša predsedníčka Irena Bihariová a členkyIngrid Kosová, Elena Cinová, Beáta Jurík, Lucia Plaváková a Simona Petrík si vo videu pripomenuli Medzinárodný deň Rómov a Rómok.

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť