Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívny týždeň

9. január 2022

Ak chcete dostávať prehľad týždenných udalostí aj na Váš e-mail, môžete sa prihlásiť k odberu pod článkom.

Začiatok roka so sebou priniesol uvoľnenie lockdownu a umožní deťom návrat do škôl. Ostáva nám len dúfať, že sa situácia opäť neotočí v momente, ako Slovensko zasiahne vlna omikronu, pred ktorou odboníci/čky varujú. Vláda mala dosť času na prípravu, a napriek predchádzajúcim skúsenostiam budeme veriť, že ho využili rozumne.

My sme sa tento týždeň venovali zberu podpisov za zákaz voľného predaja nebezpečnej pyrotechniky a naša podpredsedníčka Zora Jaurová vyzvala premiéra aby vymenil Milanovú na poste ministerky kultúry. Predsedníčka Irena Bihariová tiež poskytla rozhovor portálu HN TV.

Petíciu za zákaz voľného predaja nebezpečnej pyrotechniky sme spustili ešte v decembri, uvedomujúc si škodlivé dopady, ktoré so sebou prinášajú oslavy Nového roka. Naša nová posila environmentalistka Tamara Stohlová s europoslancom Martinom Hojsíkom petíciu vytvorili, aby verejnosť upozornili na nebezpečenstvá, ktoré vytvárajú ohňostroje a delobuchy. Škodia nielen životnému prostrediu – zhoršujú kvalitu ovzdušia a vytvárajú zbytočný odpad, škodia aj zvieratám. Nejde len o ich úteky, ale aj o poškodenie sluchu či zranenia našich domácich miláčikov a divokých zvierat, nehovoriac o často fatálnych zraneniach ľudí neodborne manipulujúcich s výbušninami, neraz v podnapitom stave.

Petíciu môžete podpísať aj vy! Do dnešného dňa tak urobilo viac ako 35 000 ľudí a my každému/ej z nich ďakujeme aj za všetky zvieratá, ktoré už možno budúci príchod roka nebudú vítať vystresované a zranené.

Tamara bola hostkou podcastu Michala Saba, kde vysvetľovala problémy spojené so zábavnou pyrotechnikou podrobnejšie. 

Podpredsedníčka PS Zora Jaurová ako expertka na oblasť kultúry vyzvala predsedu vlády, aby obsadil post ministra/ky kultúry človekom, ktorému na rezorte skutočne záleží. Brány divadiel, kín a ďalších inštitúcií ostávali z nepochopiteľných dôvodov zatvorené napriek otvoreniu lyžiarskych stredísk, kostolov či reštaurácií. Neexistoval dôvod neotvorenia kultúry, okrem hlbokého nezáujmu ministerky Milanovej.

Hashtag #bezkulturyniesme bude smutnou pripomienkou tejto “vlády zmeny“. Otvoriť pre 50 ľudí bez ohľadu na kapacitu sály po tom, čo ich k tomu prinúti petícia a hlasné protesty zainteresovaných aj laickej verejnosti je výsmech. Opäť bez diskusie, bez prípravy, bez argumentov v čom sú kultúrne podujatia rizikovejšie.

Naša predsedníčka Irena Bihariová hneď v úvode roka poskytla rozhovor pre HN TV. S moderátorkou debatu otvorili komunálnymi a župnými voľbami, ktoré nás čakajú už tento rok a v rozhovore priblížila aj to, s kým do koalície určite nepôjdeme.

Reč prišla aj na polarizáciu krajiny a uvedomelejšiu politickú kultúru, ktorú sa snažíme raziť. Irena priblížila, že Progresívne Slovensko považuje za jedinú relevantnú stranu s jasnou ideológiou, pretože neskĺzame k bezbrehému populizmu a neprekračujeme stanovené hranice kvôli politickým bodom. Prinášame odbornosť spojenú s odhodlaním konať a zlepšiť Slovensko, nezabúdame pritom na hodnoty sociálnej spravodlivosti a liberalizmu.

Naše rady v priebehu minulého roka rozšíril poslanec Tomáš Valášek a neskôr aj bývalí členovia a členky strany Spolu, medzi nimi aj europoslanec Michal Wiezik. Irena zdôraznila, že práve získavanie nových kvalitných ľudí do našich radov je jedna z jej agend ako predsedníčky a plánuje sa o ňu zasadzovať aj naďalej.  

Celý rozhovor nájdete tu.

Europoslanec Michal Šimečka vysvetlil, prečo je správanie sa Maroša Žilinku problematické. Vo svojom statuse pripomenul, že generálny prokurátor nemá najmenšie právo utvárať zahraničnú politiku Slovenska a konať nad rámec svojich kompetencií.

Člen predsedníctva Ondrej Prostredník v súvislosti so medializovaným prípadom šikany v Miloslavove otvoril tému tolerancie násilia v spoločnosti a potreby spolupráce na systematických a dlhodobých riešeniach.

Členka PS a PSF Beáta Jurík na svojom blogu v Denníku N ozrejmuje, prečo sú bezpečné a dostupné interrupcie súčasťou základnej zdravotnej starostlivosti a čo musíme urobiť preto, aby tomu tak bolo aj na Slovensku.

PS.: Viac informácií o našich aktivitách nájdete na FacebookuInstagrame alebo na Twitteri.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

Aktivity a články

Progresívny týždeň

22. máj 2022

Progresívny týždeň

13. máj 2022

Progresívny týždeň

9. máj 2022

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť