Nefunguje ti
Slovensko?

Michal Truban
truban
arrow arrow
restart button

Celú krajinu mám
komplet zamrznutú

arrowChcem reštart
arrow arrow
check button

Vďaka,
na reštarte pracujeme
na plné obrátky

Zdieľaj na facebooku
ľudí chce reštartovať túto krajinu

Čo znamená reštart?

Priepasť sa nedá preskočiť veľa malými krokmi. Lokálne opravy nepomáhajú, výhovorky dochádzajú. Miesto šprintu prešľapujeme na mieste. Tu pomôže len reštart krajiny! Postupne vám tu predstavíme, čo všetko chceme reštartovať. Zostaňte s nami.

Michal Truban
truban

Čo chceme reštartovať?

reset

Téma č. 1

toilet

mobileRadikálne digitálne

Toaletný papier je jediný papier, ktorý potrebujeme v štátnej správe.

Dnes naše úrady fungujú rovnako, ako za Rakúsko-Uhorska. Papiere, pečiatky, potvrdenia, potvrdenia potvrdení. Dvadsať rokov sa píšu vízie a stratégie, ako štátnu správu zjednodušiť, zoštíhliť. A to je asi tak všetko. Nastal čas povedať dosť.

Zmena
filozofie
štátu 01.

Toaletný papier je jediný papier, ktorý potrebujeme v štátnej správe

Zrušíme papier. Všetko musí prejsť na elektronickú komunikáciu. Musí to byť v zákone a všetci úradníci (zamestnanci nás, občanov) sa tomu musia prispôsobiť. Pokiaľ to takto natvrdo nenastavíme, nikdy sa nič nezmení.

Moderný štát a eGovernment ale nie je len o digitalizácii štátnej správy. V rámci moderného a efektívneho štátu je potrebné zmeniť alebo zrušiť stovky zbytočných postupov. Stačí zrušiť nezmyselné nariadenia, zjednodušíť procesy a ako bonus odpadne kopec zbytočného programovania. Win-Win!

Truban

Práca namiesto
písania stratégií
a plánov 02.

Netreba písať žiadne nové vízie, plány, stratégie. Všetko sme už trikrát vymysleli. Len to nemá kto zrealizovať. Naše slovenské IT je dobré na papieri, akurát v realite sme sa nikam nedostali. Do štátu musíme konečne dostať ľudí, ktorí to dokážu urobiť. Zatiaľ sa len obstarávajú predražení externí konzultanti.

Otvorený štát –
nemusíme to
robiť sami 03.

Nový a efektívny štát bez papiera sa dá dosiahnuť, ale potrebujeme pomoc občanov a komunity. Preto sa im štát musí otvoriť.

  • Musí otvoriť svoje rozhrania (open - API) tak, aby inovatívne firmy vedeli samy pripravovať riešenia, ktoré štátu nikdy nenapadnú.
  • Musí sa otvoriť malým dodávateľom menšími projektmi, pretože tie sú často efektívnejšie a lacnejšie.
  • Musí sa otvoriť softwarom (open-source), lebo veľa vecí je už naprogramovaných, stačí ich len použiť.
  • Musí sa otvoriť úprimnou komunikáciou. Úradníkom a ITčkárom má byť dovolené otvorene komunikovať s verejnosťou, aby vedeli od nej čerpať nápady a feedback, a zároveň ju informovať.

Prečo sa to
doteraz
nepodarilo? 04.

Štátne IT doteraz fungovalo ako obor. Veľké projekty za veľké peniaze, s veľkým rizikom korupcie. Bez leadershipu, vízie a ľudí, ktorí by mali úprimný záujem o zmenu k lepšiemu.

Sme mladá krajina, ktorá používa staré spôsoby. Je čas to zmeniť. Využime energiu a odvahu mladých ľudí, inšpirujme sa príkladmi, kde sa to podarilo (Estónsko) a začnime robiť veci moderne. Iba tak dokážeme urobiť obrovský krok vpred!

photo
Michal Truban
podpredseda PS
Takto dokážeme urobiť
obrovský skok vpred!

Ak chcete sledovať reštart, sledujte Michala Trubana na:

Menej
reset

Téma č. 3

Už čoskoro

lock