
V Európskom parlamente to vieme. Vieme to aj na Slovensku?
To, že práva LGBTI osôb na Slovensku nie sú stále rovnaké ako všetkých ľudí, vieme. Ešte stále nemôžu páry rovnakého pohlavia uzavrieť akékoľvek právne uznané partnerstvo - či už manželstvo, alebo životné partnerstvo. A to je len jedno z obmedzení. Okrem toho sa však ľudia stávajú obeťami násilia a nenávistných prejavov len kvôli svojej inakosti. Tak, ako sa to stalo aj lete v Bratislave, keď sa mladí muži stali obeťou homofóbneho útoku. A to je žiaľ len jeden príklad z mnohých.
Uznanie párov a rodín
Zatiaľ čo bojujeme za práva LGBTIQ osôb a dúhových rodín v krajinách ako je aj Slovensko, to minimum, ktoré musíme ako krajina spraviť, je uznať páry a rodiny, ktoré sú právoplatnými v iných krajinách únie. Veď si to predstavte. Žijete so svojou manželkou desať rokov, jedna z vás dostane prácu na Slovensku, a tam sa dozviete, že si nemôžete užívať rovnaké základné manželské práva ako vo vašom rodnom Dánsku. Práve o tom sme v pondelok hlasovali v Európskom parlamente.
Podpora v Európskom parlamente
Uznesenie, ktoré bolo schválené s podporou 387 poslankýň a poslancov vyzýva členské krajiny, aby manželstvo a civilné partnerstvo, ktoré bolo uzatvorené v členskom štáte EÚ bolo uznávané v každom jednom členskom štáte.
Sama predsedníčka komisie, Ursula von der Leyen, takto pred rokom povedala pred Európskym parlamentom, že pokiaľ ste rodičom v jednej krajine, ste rodičom v každej krajine. Plne sa s tým stotožňujem.
Slovensko
Verím, že už je najvyšší čas, aby aj na Slovensku mali všetci, bez ohľadu na svoju sexuálnu orientáciu možnosť uzavrieť životné partnerstvo. Ako Progresívne Slovensko sme preto do Národnej rady predložili návrh zákona o životnom partnerstve, o ktorom sa bude rokovať v najbližších týždňoch.
Takto hlasovali slovenské europoslankyne a poslanci.
Za: Hojsík, Šimečka, Ďuriš-Nicholsovnová, Bilčík, Wiezik
Proti: Lexmann, Uhrík
Zdržali sa: Beňová, Číž, Jurzyca, Pollák, Štefanec
Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.
14. septembra 2021