fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Školy musia ostať otvorené

Progresívne Slovensko

Dnes naše deti opäť nastúpili do škôl. V PS by sme im chceli popriať najmä jednu vec - aby sa už nikdy neocitli na konci záujmu vládnych politikov tak, ako minulý rok.

Už minulé leto sme počúvali sľuby, že školy sú priorita a na ich zatváranie dôjde ako posledné. Nestalo sa tak a deti doplatili na osobné spory medzi členmi vlády, rodičom boli miesto riešení hádzané polená pod nohy.

Boli to práve školy, ktoré sme zatvárali medzi prvými a otvárali medzi poslednými v Európe. Stovky tisíc žiakov a žiačok zostali bez priameho kontaktu so svojimi pedagógmi, bez sociálnych väzieb a mnohí z nich aj bez prostriedkov na to, aby sa učili aspoň na diaľku.

Po týchto skúsenostiach a všetkých diplomovkových kauzách je jasné, že prioritou vlády nie je vzdelanie. Slovensko malo medzi európskymi krajinami jedny z najdlhšie zatvorených škôl.

  • Minister školstva by mal preto prevziať osobnú zodpovednosť, nepodľahnúť tlaku a zaručiť, že školy ostanú otvorené a deti a rodičov nehodia cez palubu ako prvých. Právo na vzdelanie je zakotvené v Ústave SR, ktorú sme včera oslavovali a dnes, v čase rozmachu dezinformácií sa ukazuje ako kľúčové.
  • Online vyučovanie sa ukázalo ako nedostatočné, obrovské množstvo detí však nemalo prístup ani k nemu. Vláda na túto skupinu úplne zabudla, vzdelanie sa im čiastočne snažili zabezpečiť obetaví učitelia a rodičia, samozrejme len na individuálnej úrovni. Takáto situácia sa nesmie opakovať.
  • Školám je potreba poskytnúť finančnú a personálnu podporu, aby žiaci a študenti mohli aspoň čiastočne dobehnúť svojich rovesníkov z krajín, kde školy skutočne boli prioritou a ostali pri prezenčnom vzdelávaní. Nie je tajomstvom, že školstvo je na Slovensku poddimenzované a chýbajú mu zdroje na kvalitnú prípravu študentov do života a na trh práce. Práve investícia do vzdelania je vždy tá najvýhodnejšia.

Dnes na Slovensku zažívame odliv mozgov a kvalifikovanej pracovnej sily, mladí volia radšej vysoké školy v Česku, Nemecku či USA. Ak chceme zvrátiť tento trend a prilákať späť domov úspešných vedcov a vedkyne, lekárov a lekárky alebo manažérov a manažérky, mali by sme im ukázať, že Slovensko je krajina, kde je vzdelanie priorita.

V PS chceme, aby Slovensko bolo dobrou krajinou pre život. Je preto našou povinnosťou podať pomocnú ruku aj našim mladým ľuďom. Ukázať im, že Slovensko o nich stojí, a nemusia utekať do zahraničia. Pripravili sme pre nich zoznam 20 krízových opatrení, ktoré im rýchlo pomôžu zvládnuť dopady pandémie.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

V Bratislave, 02. septrembra 2021

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť