Články

Stačí iba prevrátiť kabát? Nominácia OĽANO na Ministerstve vnútra

Hntuie OĽANO nominovalo do funkcie generálnej tajomníčky Annu Bilecovú, pri ktorej vznikajú podozrenia z čias, keď šéfovala daňovému úradu v Michalovciach.

Prezumpcia neviny je dôležitá a rešpektujeme ju. Dôvera v inštitúcie sa však buduje nielen formálne-právnou cestou, ale hlavne vnímaním verejnosti. Ak chceme, aby ľudia dôverovali Ministerstvu vnútra po rokoch káuz, musíme si nastaviť vyššie štandardy. Ľudia sú právom sklamaní, ako sa vláda stavia k prípadu pani Bilecovej.

“Vysokú pozíciu na Ministerstve vnútra by nemal zastávať človek, pokiaľ sa neobháji v spravodlivom a zákonnom procese. Z tohto prípadu predsa trčia konflikty záujmov a minister ani štátny tajomník ich nemôžu riešiť detektormi, to je absurdné,” povedal Michal Truban, predseda PS.

Rovnaké podozrenia sa vyskytovali aj počas predchádzajúcich vlád a boli silno kritizované aj terajšími stranami vládnej koalície. Ak chce vláda byť naozaj protikorupčná, tak ako deklaruje v Programovom vyhlásení vlády, tak musí mať rovnaký meter aj na svojich a musí konať rýchlo. Minimálne túto nomináciu by mali pozastaviť.

Problém spočíva v politických nomináciách, ktoré nie sú založené na odbornosti a transparentnom výberovom konaní. Napriek tomu, že si to samotná vláda schválila v PVV ako jednu zo svojich priorít.

“Vyzývam Igora Matoviča,aby zakročil už teraz hneď a kým sa nevyšetrí, ako to bolo s pani Bilecovou, tak nech jej pozastavia výkon funkcie,” dodal Truban.

Pridať komentár