Články

Vláda musí odstrániť toxický odpad a nielen dočasne odsunúť problém

Vláda dnes predkladá zmeny v oblasti environmentálnych záťaží v skrátenom legislatívnom konaní. Tento proces vznikol preto, aby sa dalo v prípade extrémnej krízy reagovať rýchlejšie.

“Vláda tento inštitút často zneužíva na politické ciele. Ide o nekoncepčnosť a slabú prípravu nových zákonov. Po desiatich rokoch vlády pod vedením Roberta Fica sa vláda nemôže tváriť, že environmentálne záťaže objavila dnes,” povedal poslanec NRSR a člen predsedníctva Progresívneho Slovenska, Martin Poliačik.

Novela zákona zavádza nielen inštitút vyvlastňovania, čo je jeden z najväčších zásahov do práv občanov, ale zavádza aj inštitút tzv. predbežnej držby – teda vlastníkovi sa do jeho práv môže zasiahnuť ešte skôr, ako sa o nároku na vyvlastnenie rozhodne.

“Takýto typ legislatívy má byť riadne prerokovaný nielen v parlamente, ale aj s odbornou verejnosťou, pretože v takto rýchlom konaní sa môže stať, že zákon bude mať chyby, ktoré môžu hrubým spôsobom zasiahnuť do základných občianskych práv,” myslí si advokátka a podpredsedníčka Progresívneho Slovenska, Zuzana Čaputová.

Prieskum vrakuňnskej skládky objednaný Ministerstvom životného prostredia už v roku 2015 ju odporúčal aktívne sanovať. Martin Hojsík, člen predsedníctva PS a odborník na túto tématiku: “Je na pováženie, keď minister životného prostredia v krajine, ktorá má ochranu vody v ústave, presadzuje iba dočasné riešenie ochrany najcennejšieho zdroja podzemnej vody.”

Postavenie steny okolo toxického odpadu problém iba dočasne zmierni. Vyzývame preto ministra, aby daný problém vyriešil jediným trvalým riešením – aktívnou sanáciou (vybratie) a odbornou likvidáciou toxického odpadu z vrakuňnskej skládky.