Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívne Slovensko vyzýva na vyhostenie ruských agentov zo Slovenska

Michal Šimečka, Tomáš Valášek

Vyzývame vládu Eduarda Hegera na vyjadrenie solidarity s Českou republikou a vyhostenie ruských agentov, ktorí pôsobia na ambasáde v Bratislave.

Europoslanec a podpredseda PS Michal Šimečka odsúdil účasť agentov ruských tajných služieb na výbuchu v muničných skladoch v českých Vrběticích: "Slovensko musí reagovať a postaviť za nášho najbližšieho partnera a suseda, Českú republiku. Ide o bezprecedentný útok na území členského štátu EÚ a NATO, ktorý stál životy dvoch občanov ČR a spôsobil škody za desiatky miliónov eur. Výbuch muničného skladu sa navyše udial len pár kilometrov od slovenských hraníc. Ruskí agenti pôsobia aj na ambasáde v Bratislave a ich vyhostenie by bolo nielen symbolickým vyjadrením solidarity s naším najbližším partnerom, ale aj v jednoznačnom bezpečnostnom záujme Slovenska," uviedol Šimečka.

Poslanec NR SR a bývalý veľvyslanec SR pri NATO Tomáš Valášek povedal: “Ak sa potvrdia informácie zverejnené českou stranou, bola prekročená ďalšia hranica v správaní vlády Vladimíra Putina. Neviem o obdobnom prípade, že by ruská vojenská rozviedka nastražila bombu, ktorá zničila vojenské zariadenie členskej krajiny NATO, na jej vlastnom území a zabila pri tom dvoch ľudí.”

Pripomenul, že hoci udalosti sa odohrali pred siedmimi rokmi, napätie vo vzťahu s Ruskom neutícha. “V tomto momente je na ruskej strane hranice s Ukrajinou zhromaždených najviac vojsk od vojny v r. 2014," doplnil Valášek. Vyzval na preventívne opatrenia na slovenskom území. “Vzhľadom na informácie z Českej republiky a na aktuálne dianie na rusko-ukrajinskej hranici žiadame ministerstvo obrany informovať výbor pre obranu a bezpečnosť NR SR o stave ochrany muničných skladov na území SR. Obdobne, žiadame vojenské spravodajstvo informovať osobitný výbor pre kontrolu Vojenského spravodajstva o tom, či ruská vojenská rozviedka monitorovala muničné sklady na území Slovenskej republiky," uzavrel Valášek.

Aktivity a články

Progresívne Slovensko predstavilo krízový balíček pre študentov a absolventov

Michal Šimečka, Irena Bihariová, Dávid Dej

Celoplošné testovanie stálo viac ako 478 miliónov eur, je načase ho ukončiť.

Irena Bihariová, Tomáš Valášek, Lucia Plaváková

Žiadame zriadenie fondu na odškodnenie obetí pandémie

Braňo Vančo, Irena Bihariová

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť