Články

Výzva pre ministra obrany: Zverejnite hodnotenie NATO

Vláda a minister obrany ohrozujú plnenie jednej zo základných úloh samostatného suverénneho štátu – bezpečnosť ľudí, ktorí na Slovensku žijú. Dnešná téma mimoriadnej schôdze nie je iba o najväčšej kauze v rezorte, je to prejav lajdáctva tejto vlády.

Na riziká nákupu transportérov upozorňuje odborník na bezpečnosť Martin Dubéci už od začiatku tejto kauzy. “Vďaka našej práci sa podarilo zistiť, že došlo k tajnému podpisu spolupráce s fínskou vládou a verejnosť sa dozvedela o podivnej vlastníckej štruktúre Way Industries. Ministerstvo obrany a vláda ignorujú všetky základné princípy transparentnosti aj verejného záujmu,” hovorí Dubéci.

Problémy, ktoré treba akútne riešiť

1. Naši vojaci fungujú v nedôstojných podmienkach

2. Technika, ktorú používa armáda, je zastaraná

3. Pre mladých ľudí sú ozbrojené sily neatraktívne a skúsené kádre odchádzajú do civilu

“Celý rozvoj a investície do modernizácie armády je jeden chaos. Ministerstvo má potrebu neustále a premyslene utajovať skutočnosti, aby pochybné rozhodnutia nemohli byť predmetom verejného dohľadu. Obeťou tohto prístupu sú naši vojaci a vojačky a všetci ľudia na Slovensku,” povedal na tlačovej konferencii Dubéci, člen predsedníctva Progresívneho Slovenska.

Hodnotenie NATO musí byť zverejnené

Je dôležité prizvať do modernizačného procesu spojencov zo Severoatlantickej aliancie (NATO). Ako krajina máme v rámci spoločnej obrany určité záväzky a povinnosti, ktoré si dlhodobo neplníme.

Tento rok robí NATO ďalšie hodnotenie procesu obranného plánovania v každej členskej krajine. Pred pár dňami prezident Kiska naznačil, že hodnotenie Slovenska môže byť veľmi zlé. Iné krajiny nemajú so zverejňovaním tohto hodnotenia žiadny problém. Vyzývame preto ministra obrany, aby začal naše záväzky brať vážne a aby hodnotenie Slovenska zverejnil, akonáhle bude hotové. Občania tejto krajiny majú právo vedieť, či sú v bezpečí.

Ak toto hodnotenie minister nezverejní, len tým dokáže, že nie je schopný urobiť opatrenia potrebné na rozvoj ozbrojených síl, ani zaistiť plnenie záväzkov Slovenska voči našim spojencom na zabezpečenie našej spoločnej obrany.

Mlčanie predsedu vlády

Je to stav, do ktorého by mal jednoznačne zasiahnuť aj premiér. Modernizácia je kľúčová a strategická vec, no Robert Fico sa tvári, ako by celú vec nevidel. Bezpečnosť Slovenska a stav našich ozbrojených síl je dôležitejší ako dobrá nálada vo vládnej koalícii.