fbpx
Otvoriť menu Otvoriť menu

Progresívne Slovensko predstavilo návrh zákona o životných partnerstvách

Progresívne Slovensko

Pred konaním udalosti PRIDE Košice sme verejnosti predstavili návrh zákona o životných partnerstvách. V parlamente ho predloží náš poslanec Tomáš Valášek.

"Napriek Covidu-19 životy nás všetkých pokračujú a je tomu tak aj v prípade LGBTI komunity. Pandémia odhalila prekážky ktorými jej členovia na Slovensku čelia pri absencii právnej ochrany ich vzťahu. Nie je prekvapením, že práve strana, ktorá sa od svojho vzniku prezentuje liberálnym programom s dôrazom na rovnosť, prichádza s návrhom prispievajúcim k ukončeniu diskriminácie párov rovnakého pohlavia. Prinášame zákon, ktorý má aj pri súčasnom zložení parlamentu šancu na podporu.

Slovensko dlhodobo situáciu dotknutých párov ignoruje a tým udržuje právny a spoločenský stav, v dôsledku ktorého sú nielen páry rovnakého pohlavia prehliadané, diskriminované a vystavené neprimeraným a neodôvodneným prekážkam. Cieľom našej navrhovanej právnej úpravy je dať všetkým párom na Slovensku, ktoré nechcú alebo nemôžu uzavrieť manželstvo, možnosť právneho uznania ich zväzku a tým dosiahnuť zlepšenie ich životnej a právnej situácie a postavenia v spoločnosti, vrátane ich detí,“ uviedla predsedníčka PS Irena Bihariová.

"Zákon prináša právnu ochranu a uznanie všetkým párom, ktoré do manželstva nechcú, alebo nemôžu vstúpiť. Podmienkou je iba veková hranica 18 rokov, inštitút teda budú môcť využiť aj heterosexuálne páry. Tak je tomu napríklad vo Francúzsku, kde do životného partnerstva vstupujú v 95,74 % prípadov páry odlišného pohlavia a v necelých 5 % páry rovnakého pohlavia, ktoré majú v krajne bežne prístupné už aj manželstvo.

Ako dôležitý faktor zavedenia inštitútu životného partnerstva na Slovensku je dodržiavanie minimálneho štandardu ľudských práv v EÚ. Sme totiž jednou z posledných krajín Únie, ktorej chýba akákoľvek právna úprava vzťahov pre páry rovnakého pohlavia. Práve absencia právnej ochrany potom ohrozuje deti, ktoré v dúhových rodinách žijú.

Náš návrh zákona obsahuje možnosť osvojenia si maloletého dieťaťa životným partnerom alebo partnerkou rodiča, ako je to v prípade osôb v manželskom zväzku. Rovnako tiež navrhujeme vznik bezpodielového spoluvlastníctva partnerov, samozrejme s možnosťou jeho vylúčenia, alebo často diskutované umožnenie nahliadnutia do zdravotnej dokumentácie partnera," priblížila samotný návrh členka predsedníctva PS Lucia Plaváková.

"Viacerí koaliční poslanci komunite deklarovali podporu, no v Progresívnom Slovensku si myslíme, že je nutné sa konečne v téme posunúť od deklarácií k činom. Preto obídem všetkých poslancov s liberálnym zmýšľaním so žiadosťou o podporu nášho návrhu. Veríme, že sa rozhodnú pre jeho podporu a Slovensko sa aspoň priblíži štandardu civilizovaných krajín," uzavrel člen predsedníctva Tomáš Valášek.

Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním.

V Košiciach, 28. augusta 2021

Aktivity a články

Progresívny týždeň

29. januára 2023

Progresívny týždeň

22. januára 2023

Progresívny týždeň

15. januára 2023

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť