Otvoriť menu Otvoriť menu

O nás

Sme politické hnutie, ktorého cieľom je ponúkať progresívne riešenia spoločenských problémov a spájať ľudí, ktorí chcú takú spoločenskú zmenu presadiť.

Predsedníctvo

Predsedníctvo PS zodpovedá za strategické riadenie organizácie a reprezentuje ju navonok.

Irena Bihariová

Predsedníčka PS

Michal Šimečka

Podpredseda PS

Martin Hojsík

Podpredseda PS

Ivan Štefunko

Podpredseda PS

Zora Jaurová

Podpredsedníčka PS

Michal Truban

Podpredseda PS

Ondrej Prostredník

Člen predsedníctva PS

Lucia Plaváková

Členka predsedníctva PS

Zuzana Števulová

Členka predsedníctva PS

Branislav Vančo

Kancelár a člen predsedníctva PS

Tomáš Valášek

Člen predsedníctva PS

Peter Brozman

Člen predsedníctva PS

Ivan Sakin

Člen predsedníctva PS

Tibor Forró

Člen predsedníctva PS

Ivan Hudcovský

Člen predsedníctva PS

Igor Fedurco

Člen predsedníctva PS

Peter Koupil

Predseda Republikovej rady PS

Naše hodnoty

Chceme modernú krajinu, ktorá je otvorená, solidárna, a na ktorú môžeme byť všetci hrdí. Chceme krajinu, ktorá má nádej.

Progres

Veríme, že svet okolo nás sa dá zlepšovať vždy – a to aj v ťažkých časoch. Musí sa však stretnúť veľa ľudí, ktorým na zmene záleží. Nestačí však, aby sa zmena dotkla len jednej časti spoločnosti. Posun k lepšiemu musia cítiť všetci. Tých úspešnejších musíme motivovať a povzbudzovať, ale zároveň musíme pomáhať aj tým, čo nevládzu a ostávajú pozadu.

Sloboda

Veríme v slobodu jednotlivca, ktorá sa najlepšie rozvíja v liberálnej demokracii. Veríme v spoločnosť, kde si slobodne ctíme jeden druhého a naše práva sú v súlade so záujmom všetkých. Len keď sme empatickí a solidárni k ľuďom okolo nás, vieme spolu tvoriť slobodnú spoločnosť.

Rovnosť

Každý z nás je si rovný vo všetkých právach. Veríme preto, že je dôležité chrániť slabších – teda hlavne tých, ktorí sú v menšine, a ktorým sa bráni, aby svoje práva naplnili. Rovní sme si vtedy, keď každý má dôstojný život a môže byť tým, kým sám chce byť.
ALDE

Progresívne Slovensko je plným členom európskej liberálnej strany Aliancia Liberálov a Demokratov pre Európu (ALDE).

Aliancia Liberálov a Demokratov pre Európu

Progresívne Slovensko je plným členom európskej liberálnej strany Aliancia Liberálov a Demokratov pre Európu (ALDE).

Európsky volebný manifest

Ako súčasť kampane pre voľby do Európskeho parlamentu 2019, ALDE v spolupráci s členskými stranami a partnermi naprieč Európskou úniou prijali Manifest ochraňujúci naše spoločné politické priority na európskej úrovni.

Individuálne členstvo v ALDE

Členovia Progresívneho Slovenska, ktorí si želajú byť osobne aktívni na európskej úrovni, sa môžu stať individuálnymi členmi ALDE.

História

Progresívne Slovensko vzniklo ako politické hnutie, ktorého cieľom je prezentovanie progresívnych riešení spoločenských problémov a spájanie ľudí, ktorí túto spoločnú predstavu zdieľajú.

Vznik občianskeho združenia Progresívne Slovensko

Občianske združenie Progresívne Slovensko zverejnilo svoj web, mená podporovateľov/podporovateliek a členov/členiek správnej rady i digitálnu platformu, kde chce debatovať o problémoch Slovenska. K projektu okolo podnikateľa Ivana Štefunka sa hlási napríklad zakladateľ Websupportu Michal Truban, advokát Radovan Pala či aktivista Martin Dubéci.

Zahájenie zberu podpisov

Začiatok zberu podpisov a vznik politického hnutia dnes na celoslovenskom stretnutí dobrovoľníkov a dobrovoľníčok Progresívneho Slovenska v tatranskom Žiari oznámil člen prípravného výboru Michal Truban. Zber podpisov postavia progresívci na komunite svojich aktivistov/aktivistiek a netradičnej kontaktnej kampani.

PS si zvolilo predsedníctvo a schválilo víziu

Zakladajúci členovia a členky Progresívneho Slovenska si v sobotu 20.1. zvolili prvé vedenie hnutia. Predsedom sa stal Ivan Štefunko, ktorý bol súčasťou PS od začiatku a spája v sebe skúsenosti podnikateľa aj aktivistu. Za podpredsedov a podpredsedníčky si členovia zvolili Zuzanu Čaputovú, Irenu Bihariovú, Zoru Jaurovú, Michala Trubana a Michala Šimečku.

Kandidátka PS Zuzana Čaputová bola zvolená za prezidentku SR

Druhé kolo prezidentských volieb vyhrala Zuzana Čaputová. Volilo ju vyše 58 percent voličov/voličiek, jej súper Maroš Šefčovič získal necelých 42 percent hlasov. Slovensko má po prvý raz vo svojej histórii na čele štátu ženu. Čaputová sa funkcie ujala 15. júna ako piata hlava štátu od vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993.

Voľby do Európskeho parlamentu vyhrala koalícia PS/Spolu

Voľby do Európskeho parlamentu vyhrala koalícia Progresívne Slovensko (PS) - Spolu, a to s počtom hlasov 20,11%. Poslancami v Európskom parlamente sa tak za Slovensko stali Michal Šimečka, Martin Hojsík (za PS) a Vladimír Bilčík a Michal Wiezik (za Spolu).

Koalícia PS/Spolu získala v parlamentných voľbách 6,96% hlasov

Vo voľbách do Národnej rady vo februári 2020 PS v koalícii so stranou SPOLU dosiahlo prekvapivý neúspech, keď získalo len 6,96 % hlasov, čo vďaka 7-percentnej hranici na vstup do Národnej rady potrebnej pre koalície znamenalo, že PS-SPOLU sa nedostalo do parlamentu. Z dôvodu neúspechu odstúpil 2. marca 2020 z pozície predsedu strany Michal Truban.

Novou predsedníčkou PS sa stala Irena Bihariová

Novou líderkou Progresívneho Slovenska sta stala Irena Bihariová. Rozhodli o tom delegáti a delegátky Snemu Progresívneho Slovenska. Vyberali si medzi dvoma kandidátmi – Irenou Bihariovou, ktorá získala 105 hlasov a Michalom Trubanom, ktorý ich získal 100. Snem rozhodol aj o novom vedení PS. Podpredsedami sa stali europoslanci Michal Šimečka a Martin Hojsík, digitálny líder Michal Truban, technologický podnikateľ Ivan Štefunko a expertka na kultúrne politiky Zora Jaurová.

Miestne bunky

Bratislava – Devínska Nová Ves

 

predseda miestnej bunky

Brezno

Rimavská Sobota

Newsletter

Aby ti nič neušlo!

Prihlás sa na odber newslettra Progresívneho Slovenska a prijímaj aktuálne info o našich aktivitách.

Toto pole je povinné

Zadajte platnú emailovú adresu

Kliknutím súhlasíš so zasielaním emailových správ a s našimi zásadami ochrany osobných údajov.

 

 

Formulár odoslaný

Ďakujeme za Váš záujem
Budeme Vás kontaktovať

Dokončiť

Vo formulári sú chyby

Opraviť

Uknown error

Skúste to neskôr prosím

Dokončiť